Cięcie laserowe – zastosowania

Author: Brak komentarzy Share:

W szeroko rozumianym przemyśle korzysta się obecnie z coraz bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Dla przykładu, stosowane dawniej metody obróbki różnych materiałów odchodzą w zapomnienie. W ich miejsce powstają nowe, które wyróżniają się wyższą jakością i przynoszą lepsze efekty. Jako przykład można tutaj podać cięcie laserowe. Nie wiesz jaka jest charakterystyka tej metody? Pragniesz dowiedzieć się w stosunku do jakich materiałów można ją używać? A może masz wątpliwości co do zalet związanych z jej stosowaniem? Zapoznaj się z poniższymi informacjami na ten temat, a wszystkie Twoje wątpliwości znikną raz na zawsze.

Cięcie laserem – czym cechuje się taka metoda obróbki?

Cięciem laserowym nazywa się jedną z najbardziej nowoczesnych metod obróbki różnych materiałów. Podstawowym wyróżnikiem takiego sposobu działania jest przede wszystkim fakt, iż czynnikiem odpowiedzialnym za cięcie jest tutaj gorący promień lasera. Z odpowiedniego urządzenia wydostaje się on w postaci wąskiej wiązki, dzięki czemu precyzyjne wycinanie nawet niezwykle małych elementów nie stanowi już problemu.

Na jakie etapy dzieli się proces cięcia laserem?

Cięcie za pomocą wiązki laserowej jest procesem, a więc składa się na niego szereg następujących po sobie działań. Ponadto muszą one wystąpić w odpowiedniej kolejności, inaczej nie dojdzie do wystąpienia oczekiwanych efektów. Najczęściej wskazuje się, że te etapy są następujące: początek cięcia, cięcie właściwe oraz zakończenie procesu cięcia. Jednak wszystkie te etapy nie mogą być wykonywane z zupełną dowolnością. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac trzeba sporządzić plan, dzięki któremu będzie wiadomo jakie działania krok po kroku powinno się realizować.

Jakie są metody cięcia laserowego?

Do cięcia laserem używa się różnorodnych, wyspecjalizowanych maszyn. W zależności od mocy konkretnego urządzenia, można mówić o kilku metodach cięcia wiązką laserową. Podstawowe są trzy warianty – cięcie przed odparowanie, topienie i wydmuchiwanie oraz wypalanie. Pierwszy z wymienionych tu sposób sprawdza się przede wszystkim w odniesieniu do drewna oraz innych materiałów, które się nie topią. Druga metoda polega na oddziaływaniu wysoką temperaturą i późniejszym działaniu strumienia gazu. Ostatni wskazany sposób jest w praktyce najpopularniejszy i zastosować można go do materiałów, które w wysokiej temperaturze topnieją. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa cięcie laserowe 3d

Do jakich materiałów można stosować cięcie laserowe?

Bardzo często słyszy się ostatnio, że cięcie laserem jest powszechnie stosowane. Podstawową kwestią, która za tym przemawia jest na przykład możliwość oddziaływania na naprawdę wiele różnorodnych materiałów. I tak, laserem można ciąć materiały metalowe, ale także te niemetaliczne. Skutecznie można oddziaływać więc na elementy drewniane, szklane, ceramiczne, papierowe, tekstylia, a nawet produkty spożywcze.

Gdzie można spotkać się z cięciem laserowym?

Wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wycięcie drobnych elementów. Wszędzie tam, gdzie potrzeba dokonać obróbki materiału, bez jego uszkodzenia. Właśnie w tych wszystkich przypadkach sprawdzi się cięcie laserowe. Mowa więc tutaj między innymi o obróbce różnych typów blach, przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, szeroko rozumianym transporcie i logistyce, elektronice, a nawet w niezwykle rozwijającym się ostatnio przemyśle reklamowym. Dla przykładu wszelkie gadżety reklamowe, które otrzymujemy w różnych firmach – na przykład breloczki, czy długopisy – mają elementy wygrawerowane właśnie za pomocą wiązki laserowej.

Cięcie laserowe – jakie są jego wady i zalety?

Przedstawiona powyżej cecha związana z możliwością oddziaływania na wiele typów materiałów jest podstawową zaletą wyróżniającą cięcie laserem od innych, podobnych technologii. Działania za pomocą lasera są niezwykle szybkie, a ich efekty można podziwiać dosłownie po upływie kilku chwil. Mało tego, po właściwie dokonanym procesie cięcia laserowego, nie jest konieczne dokonywanie na zakończenie działań tak zwanej obróbki końcowej. Warto także wiedzieć, że obecnie żadna inna forma obróbki nie cechuje się aż tak wysoką precyzją oraz dokładnością jak ta, która wykonywana jest z wykorzystaniem wiązki laserowej. Mocną stroną, która przemawia za tym rozwiązaniem jest fakt, że inwestycja w specjalistyczne maszyny do cięcia laserowego jest bardzo opłacalna. Takie urządzenia nie zużywają się zbyt szybko, można więc korzystać z nich przez długi czas. Jednak dla wielu wadą może być mimo wszystko wysoki koszt takich urządzeń, który należy jednorazowo ponieść. Dodatkowe pieniądze należy także przeznaczyć na szkolenia pracowników, którzy będą z nich korzystać.

Podsumowanie

Jak zostało powyżej ukazane, lasery na dobre odnalazły się w świecie współczesnego przemysłu. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest cięcie, spawanie, znakowanie, drążenie otworów o różnych kształtach, czy też wykonywanie obróbki powierzchniowej. Pozwala to przygotowywać lepsze produkty, cechujące się bardziej precyzyjnym wyglądem zewnętrznym. Inwestycja w specjalne urządzenia do cięcia laserowego jest więc właściwym posunięciem, który może doprowadzić do zauważalnego rozwoju danej firmy, czy przedsiębiorstwa. Warto korzystać z tej szansy!

Previous Article

Czym kierować się przy wyborze hydraulika?

Next Article

Naturalne materiały w kuchni

You may also like