Jak chronić się przed słońcem?

Author: Brak komentarzy Share:
ubrania uv

Letnie upały potrafią skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie. W gorące dni bardzo ciężko jest się nam skupić, realizować codzienne zadania, uczyć się, czy pracować. Jednak bardzo często nie mamy wtedy wyjścia – musimy wykonywać wszystkie obowiązki. Jeśli wysokie temperatury utrzymują się przez kilka dni, nasze samopoczucie może się znacznie pogorszyć, chyba, że przebywamy wtedy na urlopie. Mimo to, za każdym razem trzeba pamiętać, aby odpowiednio chronić się przed działaniem słońca. Sprawdź więc najpopularniejsze sposoby ułatwiające radzenie sobie z upałami!

Co jeść w czasie upałów?

W naszym letnim jadłospisie powinny dominować odżywcze, aczkolwiek lekkostrawne potrawy. Przede wszystkim nie można zapominać o śniadaniu, które jest najważniejszym posiłkiem. Równie ważny jest obiad, który w ciągu dnia doda nam sił. W tych posiłkach powinny dominować przede wszystkim warzywa oraz owoce, które zawierają wiele witamin i składników mineralnych. Bardzo popularnym daniem obiadowym na gorące dni jest chociażby zupa chłodnik przygotowana z ulubionych warzyw, na przykład buraków czy rzodkiewki lub tradycyjne ziemniaki z kefirem oraz jajkiem sadzonym. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie dobrodziejstw natury dostępnych letnim czasem i przyrządzanie pożywnej oraz lekkiej sałatki warzywnej. Podczas upałów lepiej nie sięgać po słodkie czy słone przekąski, zamiast tego bardziej właściwe jest zjadanie świeżych owoców oraz warzyw. Arbuz prosto z lodówki jest naprawdę świetnym sposobem na ochłodzenie. Podstawową kwestią podczas upałów jest jednak odpowiednie nawodnienie. Butelkę z wodą mineralną musimy mieć cały czas pod ręką. Warto także pić soki warzywne lub owocowe, czy mrożone herbaty. Ważne jest, aby samemu pamiętać o sięganiu po wodę, jak również mobilizować do tego swoich bliskich – zwłaszcza dzieci. Budowanie dobrych nawyków jest niezwykle istotne, nie tylko podczas upałów.

Nakrycie głowy to podstawa!

W czasie gorących dni niezbędne jest zadbanie o odpowiedni ubiór. Powinno się zakładać lekkie stroje, wykonane z delikatnych i przewiewnych materiałów. Dobrze jest postawić na ubrania UV, które chronią przed promieniowaniem. Są to na przykład: koszulki UV, stroje kąpielowe UV oraz inne elementy garderoby dostępne w rozmiarach dla dorosłych i dla dzieci. Na głowie musi natomiast znaleźć się czapka lub kapelusz. Warto także zadbać o oczy, a można tego dokonać poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem oraz stosowanie nawilżających kropli. Odkryte części naszego ciała również muszą być właściwie ochronione. Dlatego też, przed latem trzeba zaopatrzyć się w kosmetyki, które po nałożeniu na nasze ciało uchronią je przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Pamiętać trzeba, że kremy z filtrem powinno się nakładać przed wyjściem z domu, a potem co kilka godzin stosować kolejną warstwę, ponieważ działanie tej wcześniejszej może osłabnąć.

Nie wychodź na zewnątrz, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze!

Najlepiej, aby podczas największych upałów w ogóle nie wychodzić na zewnątrz. Jednak zwykle nie jest to możliwe. W końcu musimy iść do pracy, szkoły, na uczelnię, czy aby zrobić zakupy. Skoro już jesteśmy skazani na przebywanie poza domem, dobrze jest nie znajdywać się długo w pełnym słońcu, a zamiast tego usiłować chować się w cieniu. W jakich więc godzinach powinno się unikać promieni słonecznych? Jest to przede wszystkim czas w ciągu dnia, w którym cechują się one największą siłą oraz aktywnością. Wtedy też ich oddziaływanie na człowieka i inne organizmy żywe może mieć najbardziej negatywne skutki. A jest to przede wszystkim okres czasu pomiędzy godziną 11.00 a 15.00.

Jak schłodzić wnętrze domu lub mieszkania?

Jednak nawet, jeśli schronimy się pod dachem własnego domu, nie znaczy, że od razu zrobi się nam chłodniej. Bowiem nagrzane mury sprawiają, że wewnątrz pomieszczeń jest niemal tak samo gorąco jak na zewnątrz. Co więc można zrobić? Przede wszystkim ważne jest odpowiednie wywietrzenie pokoi. Otwarcie okien w trakcie upału wiąże się jednak z wpuszczeniem do środka nagrzanego powietrza, przez co uzyska się efekt odwrotny do zamierzonego. Trzeba więc mieć otwarte okno wieczorem, w nocy oraz rankiem, kiedy to jest jeszcze nieco chłodniej. Dobrze jest także przysłonić okna, najlepiej za pomocą ciemnych rolet, wykonanych z materiału, który nie przepuszcza promieni słonecznych. Jeśli jest taka możliwość, można zamontować w mieszkaniu klimatyzację, jednak jest to dosyć kosztowna inwestycja. Nieco tańszym, a równie przynoszącym ulgę rozwiązaniem, jest zaopatrzenie się w wiatrak. W walce z upałami pomaga także zimny prysznic, który pozwala się nam zregenerować oraz ochłodzić. W miarę możliwości warto wykonywać go nawet kilka razy dziennie.

Podsumowanie

Powyższe wskazówki warto dobrze sobie zapamiętać i wykorzystywać je w praktyce. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam przetrwać gorące dni. Zastosowanie takich popularnych sposobów nie tylko polepszy nasze samopoczucie, ale również zabezpieczy nasze zdrowie, a nawet życie przed efektami działania słońca. Szczególnie ważne jest to dla osób osłabionych chorobą, dzieci, jak i osób starszych, dla których upały są najbardziej odczuwalne i uciążliwe.

Previous Article

Naturalne materiały w kuchni

Next Article

Przegląd budowlany

You may also like