Jakie akcesoria do nawadniania?

Author: Brak komentarzy Share:
akcesoria do nawadniania

Silnie świecące promienie słoneczne? Wysokie temperatury? A może upał? Takie warunki atmosferyczne są typowe dla lata. Sprzyjają one wakacyjnemu wypoczynkowi oraz urlopom. Taka pogoda może być groźna dla ludzi, należy więc zadbać o odpowiedni ubiór, nawodnienie oraz zabezpieczenie skóry kosmetykami chroniącymi przed szkodliwym promieniowaniem. Jednak nie tylko my potrzebujemy wtedy wsparcia. Nieco większą opieką i troską należy otoczyć także rośliny, krzewy i drzewa. konieczne jest chociażby dostarczenie im dodatkowej porcji wody. Sprawdź więc jakie akcesoria mogą okazać się niezbędne podczas nawadniania ogrodu czy podwórka!

Jakie są sposoby nawadniania?

Już na etapie projektowania ogrodu warto wiedzieć, jakie są podstawowe metody jego nawadniania. Taka wiedza jest bardzo cenna, ponieważ lato w Polsce zwykle jest suche. Dlatego też dbałość o dodatkowe nawodnienie staje się koniecznością. Tradycyjnym sposobem dystrybuowania wody do ogrodu jest podlewanie za pomocą konewki. Jednak takie działania są dobre jedynie na krótką metę. Sprawdzą się przede wszystkim na niewielkich obszarach. W innym wypadku praca w ogrodzie byłaby niezwykle czasochłonna i wiązała się z częstym napełnianiem konewki wodą. Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem staje się montowanie automatycznych systemów nawadniania. Dzięki nim można zapomnieć o samodzielnym podlewaniu. Wszystkim zajmują się zraszacze, które połączone ze specjalnym programem mogą być zaprogramowane tak, aby o wyznaczonych porach włączać się i wyłączać po zakończonej pracy. Jest to spora inwestycja, jednak zamontowanie w ogrodzie takiego systemy gwarantuje wiele korzyści związanych chociażby z ekologią, atrakcyjnym wyglądem podwórka, czy też oszczędnością wody.

Akcesoria do nawadniania – czego potrzebujesz?

Jeśli postawi się na pierwsze ze wskazanych powyżej rozwiązań, potrzebnych jest niewiele urządzeń. Najważniejsza staje się konewka, która może mieć dowolną wielkość – zgodną z naszymi potrzebami. Możliwe jest także korzystanie z węża ogrodowego zakończonego zraszaczami dobierającymi właściwą intensywność podlewania. Wodę natomiast możemy pozyskać na co najmniej kilka sposobów. Pierwszy z nich to podpięcie się pod jakiś hydrant. Druga opcja jest nieco bardziej ekologiczna i polega na zamontowaniu w ogrodzie pojemnika, w którym będzie się gromadzić woda deszczowa. Zebrana w taki sposób deszczówka nie zmarnuje się, tylko nawodni nasze rośliny. Jeśli postawi się na montaż automatycznego systemu nawadniania, konieczne jest zakupienie wszystkich jego elementów. Są to na przykład: rury, różnego typu zraszacze – na przykład statyczne lub rotacyjne, zawory, narzędzia uszczelniające, rotatory, taśmy kroplujące, filtratory wody, reduktory ciśnienia, złącza i łączniki.

Dlaczego warto zadbać o dodatkowe podlewanie roślin?

Akcesoria do nawadniania są niezwykle przydatne. Dzięki ich wykorzystaniu podlewanie staje się o wiele prostsze i przestaje być przykrym obowiązkiem. Jednak zwiększenie przyjemności z wykonywania prac ogrodniczych to nie jedyna zaleta, jaka się z nimi wiąże. Używanie akcesoriów do nawadniania to także wielka ulga dla roślin. Dzięki postawieniu na różnego typu zraszacze można dostosować intensywność wody do potrzeb poszczególnych kwiatów, krzewów i drzew. Stosowanie tak zwanych mikrozraszaczy pozwala nawet ochładzać rośliny delikatną mgiełką, która nie wpłynie negatywnie na stan nawet najbardziej wrażliwych gatunków. Wybór akcesoriów do nawadniania cechujących się różnymi właściwościami to szansa na podlewanie zarówno wielkich obszarów, jak i przestrzeni o małych wymiarach. Jeśli więc marzysz o ogrodzie, który cały czas, bez względu na warunki atmosferyczne, będzie prezentował się atrakcyjnie – kup niezbędne akcesoria, które sprawią, że podlewanie będzie skuteczne.

Akcesoria do nawadniania – gdzie możesz je stosować?

Szeroka gama akcesoriów do nawadniania sprawia, że urządzenia te cechują się stosunkowo dużą uniwersalnością. Można stosować je w wielu miejscach. Zarówno na niewielkich obszarach, jak i bardzo rozległych przestrzeniach. A więc gdzie najczęściej można spotkać zastosowanie akcesoriów do nawadniania? Oto najpopularniejsze przykłady:

  • przydomowe ogrody oraz podwórka
  • kwiatowe rabaty oraz warzywniki
  • trawniki
  • sady
  • pola uprawne – także szklarnie i zadaszenia
  • parki
  • boiska sportowe i inne tereny rekreacyjne

Podsumowanie

Zaprezentowane powyżej informacje pokazują, że jest naprawdę wiele różnorodnych akcesoriów do nawadniania. Dzięki temu można wybrać rozwiązanie, które w największym stopniu dostosuje się do charakteru nawadnianego obszaru, rodzaju znajdujących się tam roślin, ich zapotrzebowania na wodę, czy też rozmiaru panującej suszy. W wymienione urządzenia i sprzęty nawadniające warto zaopatrzyć się jeszcze na długo przed nadejściem letnich upałów. Warto zadbać o to nawet już wczesną wiosną. Można będzie także liczyć na nieco bardziej przystępne, promocyjne ceny tych akcesoriów. Wtedy deficyty wody związane z długotrwałą suszą nie będą miały aż tak negatywnych skutków.

Previous Article

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Next Article

Czym kierować się przy wyborze hydraulika?

You may also like